Бебешките крусти, познати още като млечни корички или бебешка кал, представляват струпване на себум и ненужни (мъртви) кожни клетки по кожата на бебето. Задържането и затоплянето на тези излишни клетки създава идеална среда за развитие на микроорганизми и възможност за развитие на възпалителен процес.
Бебешките крусти не са болестно състояние и в масовия случай нямат нужда от специално третиране. Редовната хигиена на бебето с подходящи средства регулира тяхното състояние и ограничава появата им.
Какви са причините за появата на бебешки крусти?
Бебешката кожа няма добре развита естествена защита. Естествената кожна бариера се формира постепенно от раждането до 12 месеца и се доразвива до юношеството, когато рН на кожата достига около 5, така че да има естествена защита от болестотворни микроорганизми.
В бебешка възраст кожата е склонна към натрупване на себум. Производството на себум започва почти веднага след раждането. Потните и мастните жлези при новородените секретират обилно и това води до сплъстяване/струпване/ на ненужни кожни клетки. Най-много мастни жлези, секретиращи себум, има на лицето и скалпа. Затова и млечните корички се натрупват най-много там.
В първите месеци бебетата са физически ограничени в действията си и за елементарни състояния на дискомфорт имат нужда от помощ. Възрастните и порасналите деца могат да се почешат, срешат, изкъпят и избършат. Така се отстраняват ненужните клетки от повърхността на кожата. Бебетата не умеят това. Те демонстрират дискомфортните си състояния емоционално и шумно, търсейки помощ.
Появата на крустите не налага медицинска терапия. Обичайно изчезват до края на първата година на бебето, като пикът им е около 3-я месец. Млечните корички са близки по произход и третиране на пърхот при подрастващи и възрастни, но изискват специализирани за бебета и тяхната чувствителна кожа продукти. С неподходящо третиране или с нередовна хигиена, натрупаните крусти създават възможност за възпаления и дори необходимост от лечение.