СЪВЕТИ

Да си родител е отговорност, но и истинско щастие. Вече близо 30 години Бочко събира съвети и полезни хитринки в помощ на родителството. Благодарение на вас, които ни изпращате въпроси и на нашите експерти – технолозите в Шумен, събрахме тонове полезна информация за грижа за бебето. Потърсете по категория продукти или по предназначение чрез филтъра.

Как се третират бебешките крусти? Появата на крустите не налага медицинска терапия. Обичайно те изчезват до края на първата година на бебето, като пикът им…

Как се третират бебешките крусти?

Появата на крустите не налага медицинска терапия. Обичайно те изчезват до края на първата година на бебето, като пикът им е около 3-я месец. Млечните корички са близки по произход и третиране на пърхот при подрастващи и възрастни, но изискват специализирани за бебета и тяхната чувствителна кожа продукти. С неподходящо третиране или с нередовна хигиена, натрупаните крусти създават възможност за възпаления и дори необходимост от лечение.

В масовият случай крустите обхващат зоната на фонтанелата. Знаем, че тази зона се третира с изключително внимание в първата година докато се втърди. Затова действията за отстраняване на коричките в областта на фонтанелата са ограничени. Млечните корички по всички зони на главата не бива да се третират механично с чоплене, дърпане и откъсване.

Лесно и удобно, по време на редовната баня на бебето, бебешките крусти се третират ефективно със специализиран измивен продукт. Такъв е новият Бочко Шампоан за чувствителна кожа и против крусти. Спомага за ефективното отстраняване на крустите и ограничава бъдещата им поява.

Ако не разполагате със специализиран измивен продукт против крусти, може да ползвате мазен крем или бебешко олио. Нанасяте мазния продукт върху коричките и изчаквате 5-10 минути докато омекнат. Измивате и сресвате косата с бебешко гребенче.

Как изглеждат и къде се появяват бебешките крусти? Най-често засегнати от крусти са окосмените части на главата – предимно частта на фонтанелата. Могат да се наблюдават и по…

Как изглеждат и къде се появяват бебешките крусти?

Най-често засегнати от крусти са окосмените части на главата – предимно частта на фонтанелата. Могат да се наблюдават и по челото, веждите и зад ушите. Случва се да се появят и по слабините. Твърде вероятно е да наблюдавате наличие на млечни корички от първия месец на бебето до края на първата му година, но спорадично е възможно да се наблюдават до 7та година, а в редки случаи и по-късно. Натрупването на крусти върху кожата създава усещане за втвърденост,  сърбеж и дори неприятна миризма.  Някои бебета няма да реагират на появата на крусти докато не ги забележите вие. При други ще има ясни сигнали за дискомфорт като яростно въртене на главата с цел да се почешат, лошо настроение и плач.

При някои бебета крустите са незабележими светли люспички. При други изглеждат доста неприятно –  жълти, кафеви или оранжеви втвърдени корички. Може да са на малки гнезда/струпвания/ или да обхващат голяма площ по главата на бебето, стигайки до веждите и зад ушите.

В масовият случай крустите обхващат зоната на фонтанелата. Знаем, че тази зона се третира с изключително внимание в първата година докато се втърди. Това е и едно от местата по тялото на бебето, което подлежи на редовен контрол от педиатър. Затова действията за отстраняване на коричките в областта на фонтанелата са ограничени. Млечните корички по всички зони на главата не бива да се третират механично с чоплене, дърпане и откъсване.

Какво причинява появата на бебешки крусти? Бебешките крусти, познати още като млечни корички или бебешка кал, представляват струпване на себум и ненужни (мъртви) кожни клетки  по…

Какво причинява появата на бебешки крусти?

Бебешките крусти, познати още като млечни корички или бебешка кал, представляват струпване на себум и ненужни (мъртви) кожни клетки  по кожата на бебето. Задържането и затоплянето на тези излишни клетки създава идеална среда за развитие на микроорганизми и възможност за развитие на възпалителен процес.

Бебешките крусти не са болестно състояние и в масовия случай нямат нужда от специално третиране. Редовната хигиена на бебето с подходящи средства регулира тяхното състояние и ограничава появата им.

Какви са причините за появата на бебешки крусти?

Бебешката кожа няма добре развита естествена защита. Естествената кожна бариера се формира постепенно  от раждането до 12 месеца и се доразвива до юношеството, когато рН на кожата достига около 5, така че да има естествена защита от болестотворни микроорганизми.

В бебешка възраст кожата е склонна към натрупване на себум. Производството на себум започва почти веднага след раждането. Потните и мастните  жлези при новородените секретират обилно и това води до сплъстяване/струпване/ на ненужни кожни клетки. Най-много мастни жлези, секретиращи себум, има на лицето и скалпа. Затова и млечните корички се натрупват най-много там.

В първите месеци бебетата са физически ограничени в действията си и за елементарни състояния на дискомфорт имат нужда от помощ.  Възрастните и порасналите деца могат да се почешат, срешат, изкъпят и избършат. Така се отстраняват ненужните клетки от повърхността на кожата.  Бебетата не умеят това. Те демонстрират дискомфортните си състояния емоционално и шумно, търсейки помощ.

Появата на крустите не налага медицинска терапия. Обичайно изчезват до края на първата година на бебето, като пикът им е около 3-я месец. Млечните корички са близки по произход и третиране на пърхот при подрастващи и възрастни, но изискват специализирани за бебета и тяхната чувствителна кожа продукти. С неподходящо третиране или с нередовна хигиена, натрупаните крусти създават възможност за възпаления и дори необходимост от лечение.

Аптечката на мама Знаем че денят ви е пълен с подвизи. И съвсем не рядко се случва малчо да се „срещне челно“ с…

Аптечката на мама

Знаем че денят ви е пълен с подвизи. И съвсем не рядко се случва малчо да се „срещне челно“ с някой от мебелите вкъщи или да пострада на площадката. Не умуваш много, запретваш ръкави и действаш. Трябва да знаеш, че с арника се маже ударено място, когато няма отворена рана. Билката арника има успокояващо кожата действие, както и намалява дискомфорта след лек удар. Включените овлажняващи и възстановяващи съставки в гела подпомагат усещането за комфорт при зачервена и чувствителна кожа. Направи Бочко Гел Арника част от твоята „аптечка“ или комплект за бързо реагиране. Какво още може да включиш в него? Например: памучни тампони, крем при подсичане, антибактериален гел, антибактериални кърпички, гел за никнещи зъбки, гел след ухапване от насекоми, пластири с весели картинки и малки шишенца с риванол и спирт. Игрите да продължат!

По какво се различават видовете влажни кърпички? Можем да кажем, че сме специалисти по мокрите кърпички. Вече над десет години изучаваме материи, лосиони, методи за пречистване на…

По какво се различават видовете влажни кърпички?

Можем да кажем, че сме специалисти по мокрите кърпички. Вече над десет години изучаваме материи, лосиони, методи за пречистване на водата и инвестираме във високотехнологично производство. Съществуват стотитци видове омокрени кърпички, които имат безбройни приложения. Сигурни сме, че самите вие може да изброите поне 10 приложения на мократа кърпичка във вашето домакинство 🙂 А в грижата за бебето влажните кърпички играят огромна роля. Но какво ги различава? Сега ще ви разкажем.

За дупето. Има кърпички с богати лосиони, с билкови екстракти, витамини и овлажняващи съставки, с много мекички материи и нежни аромати. Тези кърпички имат активно почистващо действие и са насочени основно към зоната на пелените. Имат „супер сили“ да почистват с едно движение всякакви „изненади“ от нежната кожа на бебчо. Овлажняващите съставки в лосионите се грижат кожата да остава мекичка и нежна при постоянна употреба. Идеални са при смяната на пелените, след хранене, за игра на открито и творчески занимания за малки и големи цапаници.

За лицето. Друг вид кърпички, специализирани за грижа за бебето, са тези с пречистена вода. Те са предназначени за почистване на лигиваците и на много чувствителни кожи. Водата в тях е преминала 5-степенно пречистване, не съдържат парфюм, алкохол и оцветитети. Това ги прави най-подходящи за почистване на очи, носле и устенца, както и за зоната на пелените и всички части на тялото. Тези кърпички не съдържат активни почистващи съставки и отстраняват замърсяванията с чиста вода. Не са подходящи за активни деца, които играят на открито. Ако ползвате такива кърпички за по-големи деца, подгответе се за повече усилия и брой употребени кърпички за почистване на кал, пясък или засъхнала храна.

За ръцете. Специален вид кърпички са тези, които имат дезинфекциращо действие. Лосионът, с който са напоени, съдържа активни състави, които унищожават бактерии и вируси с обвивка. Тези кърпички се продават на пазара само с разрешението на Министерството на здравеопазването и се категоризират като биоциден продукт. Затова тяхната употреба е ограничена за деца под две годинки, заради възможността да оближат и погълнат лосиона. Антибактериалните кърпички са създадени за ограничаване растежа на болестотворни микроорганизми по човешката кожа и това ги прави идеални за почистване на ръцете навън и без достъп до вода и сапун. Запомнете, че антибактериалните кърпички НЕ са подходящи за допир до лигавиците, затова не ги ползвайте за почистване очи, носле и устни, както и за зоната на пелените!

Почистване на лицето и нежните местенца Безброй са ситуациите, в които е нужно бързо почистване, при това на неочаквани местенца по бебето. За пелените е ясно,…

Почистване на лицето и нежните местенца

Безброй са ситуациите, в които е нужно бързо почистване, при това на неочаквани местенца по бебето. За пелените е ясно, че се случва да се сменят по всяко време и на най-необичайни локации извън дома. Но какво ще кажете за лекичко протеклото мляко или пюре по устичката след хапването навън, за досадното гурелче след сладката дрямка в количката или микроскопичното мръсно нещо с неизвестен произход между малките пръстчета, което само мама вижда с невъоръжено око?

За тези случаи, и от първия ден на бебето, съветваме да изберете влажни кърпички с чиста вода. Те са създадени с оптимална грижа за деликатната кожа и лигавиците. Не съдържат парфюм, алкохол и оцветители. Водата в кърпичките Бочко е преминала 5-степенно пречистване. Стабилното рН също е изключително важно за бебешката кожа, защото й помага да изгради естествени защитни функции. Всичко това ги прави подходящи за почистване на очите, нослето и устните, както и за всички сладки гънки на бебчо. 

 

Крем, мляко или олио – как да изберем? Олио за тяло Бочко препоръчваме за бебешки масаж. Неговата прозрачна и гладка текстура улеснява масажните движения. Богато е на подхранващи…

Крем, мляко или олио – как да изберем?

Олио за тяло Бочко препоръчваме за бебешки масаж. Неговата прозрачна и гладка текстура улеснява масажните движения. Богато е на подхранващи и овлажняващи съставки. Мляко за тяло Бочко препоръчваме за хидратация след баня. Леко се нанася и попива бързо. Ако не правите дълги масажи, млякото е идеално решение за вечерната баня. Кремовете за тяло Бочко препоръчваме за защита и активно подхранване на кожата по цялото тяло. С крем е трудно да се прави масаж, затова препоръчваме да ползвате като защита за суха или склонна към изсушаване кожа. Кремовете, от своя страна, са по-гъсти и плътни, и оформят защитен слой, който е идеален за откритите части на тялото.

За какво се използват сапунените блокчета? Крем-сапуните Бочко са подходящи за ежедневна хигиена на бебета, деца и възрастни. Препоръчваме ги за бързо измиване при смяна на…

За какво се използват сапунените блокчета?

Крем-сапуните Бочко са подходящи за ежедневна хигиена на бебета, деца и възрастни. Препоръчваме ги за бързо измиване при смяна на пелените или хигиена на тялото. Не са подходящи за почистване в зоната на очите.

Защо сапуните Бочко се наричат крем-сапун? Крем-сапуните включват добавена омекотяваща активна съставка, наречена сърфектант или хидратантен крем. Тя подобрява усещането за мекота и влажност на кожата…

Защо сапуните Бочко се наричат крем-сапун?

Крем-сапуните включват добавена омекотяваща активна съставка, наречена сърфектант или хидратантен крем. Тя подобрява усещането за мекота и влажност на кожата след измиване с бебешкия сапун.

Кои зони на кожата са застрашени от подсичане? Зоните, подложени на влага и замърсяване, често страдат от подсичане и кожни раздразнения. Такива са: гънките на вратлето, ръчичките, крачетата,…

Кои зони на кожата са застрашени от подсичане?

Зоните, подложени на влага и замърсяване, често страдат от подсичане и кожни раздразнения. Такива са: гънките на вратлето, ръчичките, крачетата, зад ушите и най-вече зоните в областта на пелените (дупето и слабините). Необходимо е да измивате с чиста вода и мек сапун и да подсушавате лекичко, с попиващи движения, без да търкате, с помощта на мека памучна кърпа/пелена или тензух, не хавлия!
Екипът на Бочко

Защо кожата на бебето се подсича? Бебешката кожа е много по-тънка от тази на възрастните (от 3 до 5 пъти). От момента на раждане до първата…

Защо кожата на бебето се подсича?

Бебешката кожа е много по-тънка от тази на възрастните (от 3 до 5 пъти). От момента на раждане до първата годинка на бебето, кожата ще оформя своите защитни функции. Пълното й развитие и изграждане на защитна функция ще завърши до 7-та година на детето. Важно е да знаете, че кожата на новородените бебета е с рехав повърхностен слой с висока пропускливост. В първите месеци бебешката кожа не изпълнява защитните си функции, защото тепърва формира мастни депа и запаси от меланин. Това я прави много по-податлива на влиянието на външни фактори и абсолютно незащитена от UV лъчите на слънцето. Тънката кожа е податлива на механични повреди, затова в конкретни зони, подложени на влага и замърсяване, често страда от подсичане и кожни възпаления.
Какво трябва да направите?
Снабдете се с крем със защитна за кожата съставка, като Крем при подсичане, и нанасяйте превантивно при смяна на пелените и след тоалет в зоните, застрашени от подсичане.
Екипът на Бочко

Как да предпазите кожата от подсичане? За да попречите на влагата и замърсяванията да повредят деликатната кожа на бебето, ползвайте Крем при подсичане и кожни раздразнения…

Как да предпазите кожата от подсичане?

За да попречите на влагата и замърсяванията да повредят деликатната кожа на бебето, ползвайте Крем при подсичане и кожни раздразнения Бочко превантивно всеки ден при смяната на пелените и при тоалет.
Екипът на Бочко

Ако пъпчето не е паднало? Кожният остатък от пъпната връв ще падне естествено няколко дни след раждането. Ако това не е станало в родилния дом,…

Ако пъпчето не е паднало?

Кожният остатък от пъпната връв ще падне естествено няколко дни след раждането. Ако това не е станало в родилния дом, е необходимо да полагате допълнителни грижи вкъщи. Обтривайте около него с тампонче, напоено със спирт при ежедневния тоалет и не къпете бебето с течаща вода. Правете ежедневния тоалет с влажна памучна кърпа или пелена от тензух. Почиствайте с чиста вода. Това е напълно достатъчно за бебето. След падането на пъпчето, ще можете да къпете бебето във ваничка или под течаща вода.
Екипът на Бочко

Първата баня на бебето. Още в първите дни, по време на къпането, придържайте бебчето върху коремче в дланта си, така че водата да се…

Първата баня на бебето.

Още в първите дни, по време на къпането, придържайте бебчето върху коремче в дланта си, така че водата да се стича по тила и гръбчето. Обливайте го с другата ръка. Така ще осигурите усещане за сигурност в мъничето. С времето ще усетите кога е готово само да стои във ваничката.
Екипът на Бочко

Как избираме продукт за първата баня на бебето? Къпането на бебето в първите месеци включва косата и тялото. Затова е препоръчително да използвате един продукт с комбинирани измиващи…

Как избираме продукт за първата баня на бебето?

Къпането на бебето в първите месеци включва косата и тялото. Затова е препоръчително да използвате един продукт с комбинирани измиващи функции и нежна формула, с балансирано ниво на рН. Шампоанът за коса и тяло Бочко ще отговори на твоите високи изсквания и ще се грижи кожата и косата на бебето да бъдат чисти и защитени.
Екипът на Бочко

Съвети за бебешката баня. Когато подготвяте бебешката баня, затоплете водата предварително до 37⁰С в съда, в който ще къпете бебето. Лесно ще проверите температурата,…

Съвети за бебешката баня.

Когато подготвяте бебешката баня, затоплете водата предварително до 37⁰С в съда, в който ще къпете бебето. Лесно ще проверите температурата, като потопите лакътя си. Така топлината на водата ще бъде близка до температурата на тялото. Поставете в близост измиващия продукт и малък съд, с който ще обливате бебето. Подсушаването на бебето в първите дни препоръчваме да правите с тънка памучна пелена или тензух с попиващи движения, без да търкате кожата.
Екипът на Бочко

Смяната на пелените е и общуване с бебето. Поне 2000 пъти ще смените пелените на мъничето, докато го приучите на тоалетна. Това ви дава поне 2000 допълнителни възможности…

Смяната на пелените е и общуване с бебето.

Поне 2000 пъти ще смените пелените на мъничето, докато го приучите на тоалетна. Това ви дава поне 2000 допълнителни възможности да го прегърнете, погалите и да общувате. Възползвайте се от тези моменти и превърнете повиването в нежни минути на ласки и обич.
Екипът на Бочко

Сладките, мекички гънки имат нужда от ежедневна грижа. Овлажняващ продукт като бебешко мляко за тяло, мек крем или олио, може да се нанася по-често през деня и в…

Сладките, мекички гънки имат нужда от ежедневна грижа.

Овлажняващ продукт като бебешко мляко за тяло, мек крем или олио, може да се нанася по-често през деня и в зоните, застрашени от подсичане. Такива са сгъвките на ръчичките, вратлето, крачетата и зоната на пелените. Тези сладички гънки задържат замърсявания и влага и са подложени на постоянно затопляне. Това може да предизвика зачервяване, подсичане или кожно раздразнение. Поддържайте ги чисти и защитени като нанасяте овлажняващ продукт при смяна на пелените или при тоалет.

Екипът на Бочко

Защо е полезен бебешкия масаж? Още моменти на нежно докосване ви предстоят при вечерния масаж. Разучете в интернет или се консултирайте с педиатър колко често…

Защо е полезен бебешкия масаж?

Още моменти на нежно докосване ви предстоят при вечерния масаж. Разучете в интернет или се консултирайте с педиатър колко често и какъв масаж да правите на малкото съкровище. В първите месеци бебето прекарва по-голямата част от денонощието в легнало положение. Масажът ще раздвижи кръгообращението, ще подобри тонуса и ще започне да оформя мускулатурата му.
Екипът на Бочко

Корички по скалпа, крусти С бебешко олио може да премахнете коричките от скалпа на бебето, или т.нар. крусти. Преди къпане, навлажнете коричките с олио,…

Корички по скалпа, крусти

С бебешко олио може да премахнете коричките от скалпа на бебето, или т.нар. крусти. Преди къпане, навлажнете коричките с олио, оставете ги да омекнат за 3-4 минути и ги отстранете нежно с гребенче или мека четка.
Екипът на Бочко

Признаци при пробиване на млечни зъбки. Пробиването на първите зъбки обикновено е свързано с обилно слюноотделяне, неразположение, болка, температура и дори стомашно разстройство. Не забравяйте това…

Признаци при пробиване на млечни зъбки.

Пробиването на първите зъбки обикновено е свързано с обилно слюноотделяне, неразположение, болка, температура и дори стомашно разстройство. Не забравяйте това и проверявайте венците на бебето редовно. Така ще имате още едно обяснение за неразположението при консултация с педиатъра.

Как да приучим детето на устна хигиена? Почистването на зъбките не бива да става фикс идея за родителите. Важно е детето да посреща всяка дейност позитивно и…

Как да приучим детето на устна хигиена?

Почистването на зъбките не бива да става фикс идея за родителите. Важно е детето да посреща всяка дейност позитивно и да я следва с интерес, не с досада или страх. Въведете почистването на зъбките като навик за бебето след хранене в часовете, когато то е настроено позитивно и ще приеме „обучението“. Това обикновено е сутрешната част от деня. Добавете вечерното измиване на следващ етап, когато заедно правите тоалет преди нощния сън.
Екипът на Бочко

Не открихте отговор на въпроса си тук? Пишете ни.